vineri, 26 iunie 2026

Sunt vis în abis!

 Sunt vis în abis!

Multe culori, petale de flori
Îmi zâmbesc, dimineața în zori
Alergând în abis, pe cărarea din vis
Amintiri de iubire vor fi la finiș
Îmi doresc să am și un bis, fără nimic omis!
Simt brațe moi, simt fierbinte
De fericire nu mai am cuvinte
Doamne, în vis am găsit un tezaur
Era de iubire, nu era de aur
Ce l-am clădit cu dragoste ca un mare faur.
Nu sunt sfânt ,ci om pe pământ
Iar dorul mă poartă ca un fulg în vânt
La umbră sau pe a soarelui rază
Dimineața sau în ceas de amiază
Sunt zarea ce învăluie marea,
Văd culmi de munte ce aduc răcoarea,
Simt inima mea vibrează, nu visează!
Atunci când simți iubire, nu mai poți sa simți frică!
Aceasta-i o poveste adevărată, unică!
VĂ IUBESC ȘI VĂ DORESC IUBIRE ȘI LUMINĂ!
26.06.2023 OP


joi, 25 iunie 2026

VISE!

 VISE!

Nu ni se îngăduie să visăm.
Bărbații cred că este un mod de a ne ascunde magia.
Simplul fapt că visez ar fi de ajuns ca să fiu pedepsit,
dar dacă ar afla cineva vreodată ce visez, aș fi spânzurat.
Vise, vise și iar vise!
Nepoții mei mă conduc spre camera de joacă, fâlfâind în jurul meu ca un stol de vrăbii gâlcevitoare. Împingând. Trăgând. Ce minunați sunt!?
Dar nepoții mei sunt deja mari! Unii foarte mari! Oare e bine ce visez!
CE VISE MINUNATE!
25,06,2023 O.P.

VREM…..!

 VREM…..!

Ne străduim în permanență să îmbunătățim!
Vrem să mutăm bucuria acolo unde suntem!
Păstrăm nemodificată fericirea!
Ne-am obișnuit cu iubirea!
Hai să le redescoperim în fiecare zi!
Fericire, sunt aici permanent!
Cu respect , te iubesc!
Cu stimă , te ador!
Vreau să fim mereu împreună!

miercuri, 24 iunie 2026

…O DORINŢĂ…SAU O RUGĂ!

 …O DORINŢĂ…SAU O RUGĂ!

Îngenuchez, o soare, în faţa ta
Îţi mulţumesc din inimă!
Căci tu ne dai căldură şi lumină
Tu faci contur la fiinţe şi naturii
Ne dai şi viaţă şi înţelepciune, ce minune!
Bucuriile nu s-ar putea vedea în întuneric
Căci tu, şi noapte ne trimiţi prin lună
Frumoase gânduri în lumină, de iubire!
Fericirea ochiului se simte în privire
Ea vine încet, dar vine de la tine către mine!
Încerc acum o mare rugăciune
Cu a ta lumină vie, în gândire,
Alungă întunericul din sufletele rele
Ce uită că iubirea este o plăcere!
Fă ca-n ochii noştrii să lucească
Numai şi numai fericire cea firească!
Şi totul să fie un vis înălţător!
Ce se înalță sus, la cer, în zbor!
22.06.2024 O.P. REP.

Iubirea este o dorință!

 Iubirea este o dorință!

Multe clipe s-au scurs!
Oare îmi sunt de ajuns!
Prea multe clipe amare,
Nu cred că au fost necesare!
Mi-e dor de o clipă de lumină,
Bucurie împletită cu dragoste sublimă!
Sonet împletit cu multă dragoste
Ce mângâie pe frunte iubirea fără cuvinte!
Oază cu daruri, perlă de lumină,
Licăr cu iubire, frunte cu dorințe!
Mângâieri delicate și liniștite
Sonet de plăcere!
Buze roșii de căldură dulce
Deliciu rar întâlnit!


24.04.2023 O.P
foto internet!

marți, 23 iunie 2026

EXIST!

 EXIST!

Sunt la soare si la mare
Zimbesc blajin eternitatii
Si nu mi-as dori alt soare
Sa incaleasca viata pe pamant!
Valurile inspumate ma racoresc
E seara si luna apare in pitoresc
Frumoasa ne aduce o leaca de racoare
Pe cerul albastru ea are valoare.
Privesc cerul de stele
E albastru si-I senini
Pentru ca este cerul nostru!
El ne aduce placuta visare!
Privesc spre cer, spre Dumnezeu
Este al meu si ma inchin
Mi-a zidit o noua viata
Plina de iubire infinita!
INTR-O MARGINE A VISARII
UNIVERSUL INCET RASUNA
SIMFONII PE HARTA VIETI
DAR E CANTECUL IUBIRII.😘
DIN STELE UN FREAMAT VIU
CHEAMA ENERGIA VIETII
NE INDEAMNA A IUBI
SA NE LEGANAM IN VERSURI!

Adevar sau .... imaginatie!

 Adevar sau .... imaginatie!

"Am fost acum ceva timp la teatrua. A fost o experienta frumoasa, cu aproape 200 de oameni minunati, care au plecat entuziasmati si un pic mai castigati decat cand au venit.
La final s-a apropiat de mine un cuplu sa ma intrebe ceva.
Sotul, un domn pe la 45 de ani, ma intreaba: “E o intrebare mai ciudata, o pot adresa?” “Sigur” ii raspund eu.
“Exista energii negative? Sotia imi tot zice asta, insa eu nu cred.”
“Raspunsul pe scurt este da. Raspunsul detaliat e un pic mai complex.” ii raspund eu.
Insa ce m-a surprins a fost reactia lui: “A, ok, acum cred” si parea foarte convins de un simplu da.
Este un exemplu banal pentru a puncta ca de multe ori luam de bun ce auzim de la altii, mai ales daca consideram ca este o autoritate , data de varsta si barba(!), fara sa testam, sau sa traim acea intelegere intelectuala. Abia atunci devine adevar pentru noi.
In marea majoritate a cazurilor, ceea ce auzim de la altii este fals sau in cel mai bun caz este un adevar partial.
La fel ca in povestea cu cei 5 oameni care spuneau ce inseamna un elefant, ei fiind legati la ochi si fiecare atingea cate o parte a animalului. Cel care atingea piciorul elefantului, spunea “a elefantul e ca un stalp”. Cel care atingea coada “a elefantul e ca o perie” etc. Perspective partial adevarate, dar nu adevarul complet.
Doar un Maestru realizat cunoaste adevarul.
In aceasta calatorie numita viata, urcam cu totii pe un munte (sau coboram), pe carari diferite, insa avem acelasi scop: sa ajungem in varful muntelui.
Cu cat urcam mai sus, panorama, perspectiva este mai ampla si vedem mai in departare.
O zi frumoasa!"