marți, 23 iunie 2026

EXIST!

 EXIST!

Sunt la soare si la mare
Zimbesc blajin eternitatii
Si nu mi-as dori alt soare
Sa incaleasca viata pe pamant!
Valurile inspumate ma racoresc
E seara si luna apare in pitoresc
Frumoasa ne aduce o leaca de racoare
Pe cerul albastru ea are valoare.
Privesc cerul de stele
E albastru si-I senini
Pentru ca este cerul nostru!
El ne aduce placuta visare!
Privesc spre cer, spre Dumnezeu
Este al meu si ma inchin
Mi-a zidit o noua viata
Plina de iubire infinita!
INTR-O MARGINE A VISARII
UNIVERSUL INCET RASUNA
SIMFONII PE HARTA VIETI
DAR E CANTECUL IUBIRII.😘
DIN STELE UN FREAMAT VIU
CHEAMA ENERGIA VIETII
NE INDEAMNA A IUBI
SA NE LEGANAM IN VERSURI!

Adevar sau .... imaginatie!

 Adevar sau .... imaginatie!

"Am fost acum ceva timp la teatrua. A fost o experienta frumoasa, cu aproape 200 de oameni minunati, care au plecat entuziasmati si un pic mai castigati decat cand au venit.
La final s-a apropiat de mine un cuplu sa ma intrebe ceva.
Sotul, un domn pe la 45 de ani, ma intreaba: “E o intrebare mai ciudata, o pot adresa?” “Sigur” ii raspund eu.
“Exista energii negative? Sotia imi tot zice asta, insa eu nu cred.”
“Raspunsul pe scurt este da. Raspunsul detaliat e un pic mai complex.” ii raspund eu.
Insa ce m-a surprins a fost reactia lui: “A, ok, acum cred” si parea foarte convins de un simplu da.
Este un exemplu banal pentru a puncta ca de multe ori luam de bun ce auzim de la altii, mai ales daca consideram ca este o autoritate , data de varsta si barba(!), fara sa testam, sau sa traim acea intelegere intelectuala. Abia atunci devine adevar pentru noi.
In marea majoritate a cazurilor, ceea ce auzim de la altii este fals sau in cel mai bun caz este un adevar partial.
La fel ca in povestea cu cei 5 oameni care spuneau ce inseamna un elefant, ei fiind legati la ochi si fiecare atingea cate o parte a animalului. Cel care atingea piciorul elefantului, spunea “a elefantul e ca un stalp”. Cel care atingea coada “a elefantul e ca o perie” etc. Perspective partial adevarate, dar nu adevarul complet.
Doar un Maestru realizat cunoaste adevarul.
In aceasta calatorie numita viata, urcam cu totii pe un munte (sau coboram), pe carari diferite, insa avem acelasi scop: sa ajungem in varful muntelui.
Cu cat urcam mai sus, panorama, perspectiva este mai ampla si vedem mai in departare.
O zi frumoasa!"

PE MUNTE, ÎN ZARE!

 



PE MUNTE, ÎN ZARE!
Ciobanul când mergea la stână
Văzând pe cer stolul de cocori
Le admiră şiragul lor , şi-i dă fiori
Făcând un mic popas lânga o fântână.
Ii vede cum se duc în zarea lor.
De sus, spre vale curge râul dulce
În zare se joacă norii în inele
Pe cer sunt stoluri dragi de rândunele
Spre seară se duc şi ele acasă să se culce.
Pe culme ,sus, în zare bate un vânt uşor,
În depărtare se scutură un nor în cești,
Il admirăm, iar noi privim de la ferești.
Cum trece ultimul cocor, pe lângă nor.

Acolo, în zare este încă gândul meu
Priveliştile și dorurile minunate,
S-au dus aiurea, cine să le cate
Ce am văzut acolo, pare un trofeu!
La mine a rămas doar un ecou!
23.06.2020

Ani de bucurie, ani de aur!

 Ani de bucurie, ani de aur!

Caut loc fermecat de poposit
Pentru o persoana plină de efervescență
Caut plăcerea pentru chipul iubit
Vreau o dragoste ca-n adolescență!
Clipele acestea minunate le pun în album
Vreau să fie o veșnicie ce se întâmplă acum!
Vreau să rămânem în iubire, visători.
Să am plăcerea zilnic să dăruiesc flori!
Vreau să îi văd mereu clipul luminos
Și să nu uit o clipă cât este de frumos!
Așa gândeam în ani de liceu,
Așa doresc să gândesc mereu!
Adolescența a fost o duioșie,
Care mi-a adus clipe fericite și nu numai mie!
Clipe fericite, clipe de bucurii
Pentru cei care doresc mereu să rămână copii!
O.P. 23.06.2024


PE MUNTE, ÎN ZARE!

 PE MUNTE, ÎN ZARE!

Ciobanul când merge la stână
Văzând pe cer stolul de cocori
Le admiră şiragul lor … şi-i dă fiori.
Făcând un mic popas lânga o fântână.
Ii vede cum se duc în zarea lor.
De sus, spre vale curge râul dulce, rece!
În zare se joacă norii în inele
Pe cer sunt stoluri dragi de rândunele
Spre seară se duc şi ele acasă să se culce.
Pe culme ,sus, în zare bate un vânt uşor,
În depărtare se scutură un nor în cești,
Il admirăm, iar noi privim de la ferești.
Cum trece ultimul cocor, pe lângă nor.
Acolo, în zare este încă gândul meu
Priveliştile și dorurile minunate,
S-au dus aiurea, cine să le cate
Ce am văzut acolo, pare un trofeu!
La mine a rămas doar un ecou!
23.06. O.P.


EXIST!

 EXIST!

Sunt la soare, ACASĂ și NU la mare
Zâmbesc blajin eternitații
Și nu mi-aș dori alt soare
Să încălzească viața pe pământ!
Valurile înspumate mă răcoresc
E seară și luna apare pe cerul pitoresc
Frumoasa ne aduce o leacă de răcoare
Pe cerul albastru ea are valoare.
Privesc cerul de stele
E albastru mult senin,
Pentru că este cerul nostru!
El ne aduce plăcută visare!
Privesc spre cer, spre Dumnezeu
Este al meu și ma închin
Mi-a zidit o noua viata
Plina de iubire infinita!
INTR-O MARGINE A VISĂRII
UNIVERSUL INCET RĂSUNA
SIMFONII PE HARTA VIETI
DAR E CANTECUL IUBIRII.
DIN STELE UN FREAMAT VIU
CHEAMA ENERGIA VIETII
NE INDEAMNA A IUBI
SA NE LEGANAM IN VERSURI!
VĂ IUBESC, OAMENI MINUNAȚI!
23.06.2024 OP


Ani de bucurie, ani de aur!

 

ADOR LUMINA!

Ani de bucurie, ani de aur!

Caut loc fermecat de poposit
Pentru o persoana plină de efervescență
Caut plăcerea pentru chipul iubit
Vreau o dragoste ca-n adolescență!
Clipele acestea minunate le pun în album
Vreau să fie o veșnicie ce se întâmplă acum!
Vreau să rămânem în iubire, visători.
Să am plăcerea zilnic să dăruiesc flori!
Vreau să îi văd mereu clipul luminos
Și să nu uit o clipă cât este de frumos!
Așa gândeam în ani de liceu,
Așa doresc să gândesc mereu!
Adolescența a fost o duioșie,
Care mi-a adus clipe fericite și nu numai mie!
Clipe fericite, clipe de bucurii
Pentru cei care doresc mereu să rămână copii!
O.P. 23.06.2025
ADOR SOARELE!